Wątroba to największy gruczoł w ludzkim ciele, odpowiedzialny za gospodarkę węglowodanową, białkową, detoksykację, wytwarzanie żółci czy funkcje immunologiczne. Powiększenie wątroby powinno być dla nas sygnałem alarmowym i skłonić do zweryfikowania, z czego to powiększenie może wynikać.
Spis treści
Kiedy wątroba jest powiększona?
O stanie powiększenia wątroby mówimy w sytuacji, gdy staje się ona wyczuwalna w badaniu fizykalnym (palpacyjnym), czyli najprościej mówiąc – specjalista podczas podstawowego badania bez trudu jest ją wyczuć pod palcami. Nasza wątroba znajduje się w obszarze prawego podżebrza, górnej części nadbrzusza oraz częściowo w lewym podżebrzu. Gdy narząd ten ulega powiększeniu, wystaje czasem nawet blisko o decymetr powyżej łuku żebrowego, co powoduje, że łatwo ją zlokalizować w trakcie badania fizykalnego.
Przyczyny powiększenia wątroby
Lista przyczyn hepatomegalii, czyli powiększenia wątroby jest naprawdę bardzo długa i obejmuje rozmaite typy schorzeń. Do powiększenia wątroby może doprowadzić:
- wirusowe zapalenie wątroby różnego typu (A, B, C),
- stłuszczenie wątroby o postępującym charakterze,
- procesy nowotworowe w obrębie wątroby,
- pojawienia się naczyniaków
- farmakoterapia – niektóre typy leków szczególnie obciążają wątrobę lub mogą działać hepatotoksycznie w połączeniu z innymi substancjami
- Hepatomegalia (powiększenie wątroby) to również jeden z objawów niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby, choroby Wilsona, choroby Gauchera oraz Pompego czy amyloidozy. Cztery ostatnie schorzenia zaliczają się do grupy schorzeń rzadkich.
Problematyczna diagnostyka schorzeń rzadkich
Wspomniane w tym tekście choroby rzadkie to schorzenia, które dotykają mniej niż 5 osób na 10 tysięcy przypadków. Chociaż na pierwszy rzut oka może nie wydawać się to dużo, to jednak w samej skali naszego kraju, może być to nawet blisko 3 miliony osób. Problem związany ze schorzeniami rzadkimi wynika z trudności diagnostycznych – ich objawy pochodzą z wielu narządów oraz układów a dodatkowo bywają niespecyficzne. Przykładem jednego z takich symptomów jest właśnie powiększenie wątroby, które może towarzyszyć wielu rozmaitym chorobom.
Świadomość istnienia chorób rzadkich w społeczeństwie jest wciąż niska, ale Fundacja Saventic dąży do tego, aby to zmienić. Organizacja udziela również bezpośredniej pomocy diagnostycznej wszystkim osobom, które podejrzewają u siebie istnienie choroby rzadkiej.
Aby skorzystać z możliwości takiej bezpłatnej analizy danych, należy uzupełnić stosowne formularze i udostępnić swoją historię medyczną. Wszystkie przesłane informacje zostaną przeanalizowane przez specjalistów Fundacji wspieranych przez narzędzia bazujące na sztucznej inteligencji. Po zakończeniu tego procesu pacjent otrzymuje indywidualną odpowiedź zwrotną, która może zawierać dodatkowe wskazówki dotyczące dalszej diagnostyki.