Technologia wytwarzania soczewek zmieniała się na przestrzeni lat, a tym samym unowocześnieniu ulegały i wciąż ulegają materiały, z których soczewki są wytwarzane. Co to za tworzywa i czy są bezpieczne dla oczu? W poniższym artykule omówione zostały rodzaje materiałów, jakie aktualnie stosuje się do soczewek kontaktowych miękkich i twardych. Z tekstu dowiesz się także, jakie cechy tworzyw użytych do wyrobu soczewek kontaktowych sprawiają, że są one bezpieczne dla oczu i komfortowe w noszeniu.

Jakie cechy powinny mieć materiały używane do soczewek kontaktowych?

Mając na uwadze komfort w użytkowaniu soczewek kontaktowych i ich bezpieczeństwo dla oczu, materiały do produkcji soczewek powinny mieć następujące cechy:

  • nietoksyczność (bezwzględny warunek dla bezpieczeństwa użytkowania soczewek kontaktowych),
  • biokompatybilność z powierzchnią oka (dzięki temu minimalizuje się ryzyko podrażnień),
  • współczynnik Dk na odpowiednim poziomie (jest to parametr oznaczający zdolność materiału, z którego wykonane są soczewki do przepuszczania tlenu),
  • dobra zwilżalność powierzchni soczewki,
  • odpowiedni parametr uwodnienia,
  • ochrona przed promieniowaniem UV (ważna zwłaszcza dla osób, które często przebywają na świeżym powietrzu),
  • właściwości mechaniczne, które sprawiają, że soczewki są wygodne i bezpieczne w noszeniu.

Materiały stosowane do produkcji soczewek

Do produkcji soczewek kontaktowych stosuje się obecnie różnego rodzaju materiały, zależnie od typu soczewek oraz do wady, do której korekcji są w szczególności przeznaczone. Wśród materiałów stosowanych do produkcji soczewek kontaktowych wyróżnia się:

  • hydrożele, np. metakrylan 2-hydroksyetylu (HEMA) – soczewki hydrożelowe mają dobre właściwości elastyczne i wysoką biokompatybilność, dobrze dopasowują się do powierzchni oka, mogą być niejonowe lub jonowe,
  • materiały hydrożelowe z dodatkiem gumy silikonowej (soczewki silikonowo-hydrożelowe) – soczewki tego typu cechuje sprawna przepuszczalność tlenu przez naturalne pory w ich materiale,
  • polimery z akrylem, z domieszką fluoru i krzemu (sztywne gazoprzepuszczalne soczewki kontaktowe) – stosowane zwłaszcza do korekcji astygmatyzmu dzięki zwiększonej stabilności obrazu.

Aby soczewki wykonane z danego rodzaju materiału otrzymały dopuszczenie do sprzedaży, muszą przejść wiele testów sprawdzających je pod kątem bezpieczeństwa. 

Więcej informacji o materiałach stosowanych do wytwarzania soczewek kontaktowych można przeczytać w artykule: Z jakich materiałów wykonuje się soczewki?

Jakie technologie podwyższają komfort użytkowania soczewek kontaktowych?

Oprócz materiałów stosowanych do wyrobu soczewek kontaktowych wiele dla komfortu ich użytkowania może zdziałać także technologia zastosowana w ich produkcji. Wśród rozwiązań technologicznych stosowanych w wybranych soczewkach kontaktowych wyróżnić można np. technologię zintegrowanej łzy utrzymującą odpowiedni poziom nawilżenia. Technologia ta cechuje np. soczewki ACUVUE® OASYS 1-Day. Do ich wyrobu stosuje się materiał mający nazwę Senofilcon A. Dla części użytkowników znaczenie może mieć także obecna w soczewkach ACUVUE® OASYS 1-Day zwiększona średnica soczewki, czy powiększona strefa optyczna. Komfort użytkowania może poprawić też biozgodny płyn w blistrze.

Dobór technologii zastosowanych w produkcji soczewek kontaktowych, jak i materiałów, które będą najlepsze w danym przypadku zależy od różnych czynników, w tym od rodzaju wady wzroku i innych indywidualnych uwarunkowań. Dlatego mając wątpliwości, które soczewki w danym przypadku będą odpowiednie, dobrze jest skonsultować tę kwestię z lekarzem okulistą lub z optykiem. Warto przy tym wiedzieć, że soczewki kontaktowe dostępne w salonach optycznych są z przebadanych materiałów i przeszły liczne testy bezpieczeństwa, zanim trafiły do salonu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj