Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP) to jedna z najpoważniejszych chorób układu oddechowego, w której przebiegu mogą wystąpić takie objawy jak kaszel, duszność czy ogólne pogorszenie kondycji. Co to jest POChP? Co wywołuje tę chorobę? Jak ją zdiagnozować i czy można ją wyleczyć? Po odpowiedzi na te pytania zajrzyj do naszego artykułu.

Czym jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc?

POChP to choroba wywołana stanem zapalnym dróg oddechowych, który jest spowodowany długotrwałą ekspozycją na szkodliwe czynniki środowiskowe, takie jak pyły, gazy, dym tytoniowy czy zanieczyszczone powietrze. Choroba skutkuje ograniczeniem przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe i pęcherzyki płucne, co może prowadzić do wystąpienia objawów o różnym stopniu nasilenia. Są to przede wszystkim:

  • Przewlekły kaszel, który nie ma charakteru napadowego (to odróżnia go od kaszlu astmatycznego i alergicznego);
  • Duszność, zarówno wysiłkowa, jak i w fazie spoczynkowej;
  • Odkrztuszanie plwociny, czyli gęstej wydzieliny z płuc, czasami o ropnym charakterze;
  • Obniżona tolerancja wysiłku, czyli męczliwość, pogorszenie kondycji, z czasem także trudności z wykonywaniem prostych czynności dnia codziennego, jak ubranie się, umycie, wejście po schodach czy przyrządzenie posiłku.

To jest ważne

Nieleczona POChP może prowadzić do inwalidztwa i życiowej niesamodzielności, a także do przedwczesnej śmierci. POChP ma bezpośredni wpływ na wszystkie kluczowe funkcje ludzkiego organizmu, dlatego klasyfikuje się ją jako chorobę ogólnoustrojową. Może współwystępować z szeregiem innych schorzeń, takich jak osteoporoza, rak płuc, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, zaburzenia rytmu serca, zespół metaboliczny, rozstrzenie oskrzeli i refluks żołądkowo-przełykowy. Więcej informacji o tym, co to jest POChP, znajdziesz na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/video/pochp-co-to-za-choroba/.

Skala choroby

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest chorobą cywilizacyjną, którą diagnozuje się na całym świecie, u przedstawicieli obu płci i wszystkich ras. Z szacunków wynika, że choruje około 380 milionów ludzi. W Polsce jest to około 2 milionów osób, co najlepiej obrazuje skalę występowania POChP.

Jakie są przyczyny POChP?

Głównym czynnikiem ryzyka choroby pozostaje palenie tytoniu. Osoby używające wyrobów tytoniowych, w tym palacze bierni, tworzą największą grupę pacjentów, u których diagnozuje się POChP.

Zapamiętaj

Podstawową formą profilaktyki POChP jest unikanie wyrobów tytoniowych, w tym papierosów tradycyjnych, ale też coraz popularniejszych e-papierosów.

Ważnym czynnikiem ryzyka choroby jest zanieczyszczenie powietrza. Długotrwały kontakt z pyłami, gazami i innymi toksynami zawartymi w smogu, może wywołać stan zapalny dróg oddechowych i tym samym prowadzić do rozwoju POChP.

Ryzyko dotyczy także osób wykonujących specyficzne zawody, które są narażone na wdychanie szkodliwych pyłów i oparów w swoim środowisku pracy. Można tutaj wymienić górników, hutników, rolników, operatorów maszyn budowlanych, pracowników fizycznych i remontowych, drogowców, mechaników samochodowych, ale też sprzątaczki, fryzjerki czy kosmetyczki.

Diagnostyka POChP

Wiedząc, co to jest POChP i znajdując się w grupie ryzyka tej choroby, zwracaj większą uwagę na nietypowe reakcje swojego organizmu. W przypadku wystąpienia omówionych objawów (niekoniecznie jednocześnie) nie zwlekaj z wizytą u lekarza pierwszego kontaktu. Ten może skierować Cię na pogłębioną diagnostykę do poradni pulmonologicznej.

To warto wiedzieć

Podstawowym, choć nie jedynym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce POChP jest spirometria, czyli nieinwazyjne  badanie polegające m.in. na wydmuchiwaniu całego zgromadzonego w płucach zapasu powietrza do aparatu spirometrycznego za pośrednictwem ustnika. Jeśli badania potwierdzą, że chorujesz na POChP, to zostanie Ci zaproponowane odpowiednie leczenie.

Czy POChP jest chorobą śmiertelną?

POChP nie można wyleczyć, ponieważ choroba powoduje nieodwracalne zmiany w układzie oddechowym. Celem podjętego leczenia jest złagodzenie objawów choroby i tym samym danie choremu szansy na samodzielność i zachowanie relatywnie dobrego komfortu życia. Nieleczona POChP może natomiast prowadzić do przedwczesnej śmierci. Jak prognozuje Światowa Organizacja Zdrowia, do końca obecnej dekady Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc stanie się trzecią najczęstszą przyczyną umieralności w ludzkiej populacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj