Trądzik jest jedną z najczęściej występujących chorób dermatologicznych, rozpowszechnioną zwłaszcza wśród osób młodych, do 35. roku życia. Zwykle ma łagodną postać i ogranicza się do pojedynczych krost i zaskórników. Czasami jednak jego przebieg jest ciężki i wymaga leczenia farmakologicznego – miejscowego lub nawet ogólnego. W takich sytuacjach skóra wymaga szczególnego wsparcia i dermopielęgnacji ukierunkowanej na jej nawilżenie, ukojenie i wzmocnienie. Mamy dla Ciebie propozycje preparatów, które zadbają o jej dobrą kondycję.
Spis treści
Jakie są możliwe skutki uboczne leków na trądzik?
W miejscowym leczeniu trądziku stosowanych jest kilka leków – przede wszystkim nadtlenek benzoilu, kwas azelainowy, retinoidy oraz antybiotyki. Każdy z nich działa na skórę nieco inaczej, a ewentualne skutki uboczne mogą mieć różne nasilenie, w zależności od indywidualnej wrażliwości skóry. Do możliwych reakcji niepożądanych należą:
- suchość i łuszczenie się naskórka,
- zwiększona podatność na podrażnienia,
- zaczerwienienie,
- swędzenie i pieczenie skóry (1,2,3).
Trzeba przy tym zaznaczyć, że w przypadku wielu leków skutki uboczne występują głównie na początku terapii, gdy skóra dopiero przyzwyczaja się do substancji czynnej. Przed rozpoczęciem kuracji warto porozmawiać na ten temat z lekarzem oraz zapoznać się z informacjami na ulotce. Najmniej skutków ubocznych wywołują antybiotyki, niemniej lekarze przepisują je stosunkowo rzadko ze względu na ryzyko lekooporności lub rekomendują terapię skojarzoną z innym lekiem (4).
Czy ogólnoustrojowe leczenie trądziku również może wywoływać działania niepożądane? Owszem, przeważnie skóra staje się bardziej sucha i wrażliwa. Niektóre leki zwiększają również ryzyko przebarwień posłonecznych, dlatego w trakcie kuracji należy zabezpieczać się filtrami oraz unikać opalania się (również w solarium) i długotrwałego przebywania na słońcu.
Jak zadbać o nawilżenie skóry podczas leczenia antytrądzikowego?
Choć w terapii zaawansowanych postaci trądziku bardzo ważna jest odpowiednio dopasowana farmakoterapia, leczenie przyniesie lepsze i szybsze rezultaty, jeżeli skóra otrzyma wsparcie dermopielęgnacyjne. Dlatego na co dzień sięgaj po formuły, które ją ukoją, nawilżą i wzmocnią. Znajdziesz je w linii specjalistycznych dermokosmetyków Pharmaceris T.
O skuteczne, ale zarazem delikatne oczyszczenie skóry zatroszczy się Pianka głęboko oczyszczająca PURI-SEBOSTATIC. Idealnie nadaje się dla skóry przesuszonej na skutek kuracji przeciwtrądzikowej. Zawiera w składzie wyciąg z tamaryndy o właściwościach złuszczających oraz nawilżających. Ekstrakt z łopianu oraz cynk PCA normalizują wydzielanie sebum, dzięki czemu skóra pozostaje matowa na dłuższy czas.
Formułą stworzoną specjalnie z myślą o skórze trądzikowej w trakcie leczenia farmakologicznego jest również Krem nawilżająco-kojący SPF 30 SEBO-MOISTATIC. W jego opisie czytamy, że swoją skuteczność zawdzięcza kompleksowemu działaniu higroskopijnych cząsteczek nawilżających oraz Hydructora, które trwale utrzymują wodę w naskórku, zapewniając skórze odpowiednie nawilżenie i komfort. Ponadto receptura zawiera kompleks prebiotyczny, który stymuluje wzrost ochronnej mikroflory naskórka, zmniejszając nadwrażliwość skóry na czynniki zewnętrzne, a także kojącą alantoinę, przeciwbakteryjny i łagodzący wyciąg z kory wierzby oraz działający przeciwtrądzikowo wyciąg z szałwii. Wysoki filtr przeciwsłoneczny zmniejszy ryzyko przebarwień i podrażnień skóry.
Trądzik jest chorobą przewlekłą o złożonych przyczynach, która wymaga stałej, profesjonalnej dermopielęgnacji oraz dbania o skórę od wewnątrz. Dyscyplina w tym zakresie, a także pozostawanie pod opieką dermatologa, pomoże Ci złagodzić jego przebieg oraz przywrócić skórze komfort. To zaś przełoży się pozytywnie na Twoje ogólne samopoczucie i pewność siebie.
Bibliografia:
- Biegaj M. Trądzik pospolity i jego leczenie. Kosmetologia Estetyczna 2017, 2, 6, s. 155-158.
- Kwas azelainowy https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=475 Data dostępu: 5.11.2024.
- Kaźmierska A., Bolesławska I., Przysławski J. Wpływ retinoidów na skórę i zapobieganie ich skutkom ubocznym. Hygeia Public Health 2019, 54(3): 165-172.
- Seniuta J., Reich A. Miejscowa antybiotykoterapia w leczeniu trądziku. Forum Derm. 2017; 3: 2, 49–52.
Artykuł sponsorowany