Czerwone plamy na ciele to najczęściej znak, że z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego i nie możemy tego lekceważyć. Oczywiście może mieć to różnorodne podłoże, ale najlepiej, gdy zajmie się tym doświadczony specjalista. Po pierwsze takie plamy nie prezentują się zbyt estetycznie, a po drugie mogą świadczyć o jakimś niezdiagnozowanym schorzeniu (czasami poważnym). Warto dowiedzieć się nieco więcej informacji na temat powstawania czerwonych plam na ciele oraz metod, dzięki którym możemy je całkowicie wyeliminować. Nie bójmy się umówić wizyty u wykwalifikowanego specjalisty, ponieważ to zdecydowanie najkrótsza droga do poznania przyczyn powstawania omawianych plam i znalezienia recepty na pozbycie się tego problemu.
Spis treści
- 1 Czerwone plamy na ciele – czym mogą być spowodowane? Co warto wiedzieć na ten temat?
- 2 Na jakie rodzaje możemy podzielić czerwone plamy na ciele?
- 3 Czerwone plamy na ciele a depilacja i alergia – jak do tego podejść?
- 4 Czerwone plamy na ciele – co to może dla nas oznaczać? Z jakimi chorobami się wiążą?
- 5 Czerwone plamy na ciele – krótkie podsumowanie
Czerwone plamy na ciele – czym mogą być spowodowane? Co warto wiedzieć na ten temat?
Czerwone plamy na ciele to powód do niepokoju, chociaż na samym początku nie powinniśmy się tym nadmiernie stresować. W końcu nie zawsze wiemy czym są spowodowane i jakie jest ich podłoże. W tym celu udajmy się do specjalisty i dowiedzmy się jak mamy zareagować na wspomniane zmiany na naszym ciele. Mogą przybierać niewielkie, ale też bardzo duże rozmiary. Niekiedy występują na naszym ciele jedynie z powodów estetycznych (np. przy nieprawidłowej pielęgnacji skóry), a innym razem towarzyszą im rozmaite objawy, takie jak świąd, pieczenie i uciążliwy dyskomfort.
Wiedzmy o tym, że czerwone plamy na ciele mogą być spowodowane wystąpieniem jakiejś reakcji alergicznej lub też infekcji. W związku z tym nie zwlekajmy z wizytą u alergologa czy też dermatologa. Specjaliści wykonają specjalistyczne badania i poinformują nas o uzyskanych wynikach.
Na jakie rodzaje możemy podzielić czerwone plamy na ciele?
Dowiedzmy się teraz na jakie konkretnie rodzaje możemy podzielić czerwone plamy na ciele. Aktualnie mamy styczność z takimi rodzajami, jak:
- wybroczyny,
- naczyniaki,
- rumienie,
- plamy złogowe i barwnikowe,
- „pajączki”.
Jak widać jest tego dość dużo, a nasza wiedza na temat czerwonych plam na ciele często jest niewystarczająca. Z tego też względu zaufajmy fachowcom i dostosujmy się do ich wskazówek (m.in. co do konieczności wykonania pewnych badań czy też zmian w pielęgnacji własnej skóry). Zlekceważenie problemu może skutkować jego pogłębianiem, a to z pewnością nie wyjdzie nam na dobre i odbije się negatywnie na naszym zdrowiu.
Poza powyższym podziałem czerwonych plam na ciele mamy również styczność z plamami nieswędzącymi oraz swędzącymi. Te pierwsze mogą oznaczać, że mamy do czynienia ze skórą naczynkową. To niezwykle wrażliwa cera, nad którą ciężko nam w jakikolwiek sposób zapanować. Skóra jest podatna na nieodpowiednio dobrane kosmetyki, czynniki zewnętrzne i nadmierną dawkę stresu. Zwykle takie plamy pojawiają się w tej sytuacji w okolicach twarzy oraz na szyi, a więc wszędzie tam, gdzie skóra jest nieco cieńsza. Jedną z najpopularniejszych odmian nieswędzących czerwonych plam na ciele jest rumień dłoniowy, który oznacza zbyt duże stężenie estrogenów. Może to być objaw reumatoidalnego zapalenia stawów, łuszczycy lub schorzenia wątroby. Poza rumieniem dłoniowym powinniśmy również wiedzieć o czerwonych plamach na ciele po alkoholu (występują na skutek podwyższonego ciśnienia, np. w obrębie twarzy i dekoltu). Swędzące czerwone plamy na ciele są nieco mniejszym powodem do zmartwień, ponieważ zwykle mają związek z niewłaściwym doborem kosmetyków lub też reakcją alergiczną. Występują m.in. na brzuchu, twarzy, plecach i klatce piersiowej.
Czerwone plamy na ciele a depilacja i alergia – jak do tego podejść?
Jak już zostało wspomniane czerwone plamy na ciele mogą być powiązane z alergią. W takiej sytuacji na naszym ciele zaczną się pojawiać grudki, krostki oraz bąble. Alergię możemy z kolei podzielić na cztery podstawowe rodzaje:
- alergię kontaktową – np. w wyniku kontaktu z nieodpowiednimi kosmetykami,
- alergię pokarmową – np. w wyniku spożycia pokarmów, na które jesteśmy uczuleni (zwykle mleko i orzechy),
- alergię iniekcyjną – np. w wyniku zastosowania pewnych leków,
- alergię wziewną – np. na skutek oddziaływania pyłków.
Kluczowe jest to, aby nie bagatelizować problemu i czym prędzej udać się do doświadczonego alergologa lub dermatologa. Dzięki temu na pewno sobie pomożemy. Miejmy świadomość tego, że alergia może być niebezpieczna dla naszego zdrowia, gdyż łączy się z łzawieniem oczu, świądem, obrzękiem gardła, trudnościami w oddychaniu i katarem.
W tym miejscu przejdziemy do nieodpowiedniej depilacji, która również może być źródłem czerwonych plam na ciele (w większości przypadków są to niewielkie krostki). Dzieje się tak na skutek niewłaściwie dobranej lub użytkowanej maszynki do golenia. W tej sytuacji postawmy na odpowiednie nawilżenie skóry, peeling i maszynki pochodzące prosto ze sklepu (nigdy nie korzystajmy z maszynek innych osób).
Czerwone plamy na ciele – co to może dla nas oznaczać? Z jakimi chorobami się wiążą?
W niektórych przypadkach czerwone plamy na ciele nie oznaczają dla nas nic złego, lecz jest to oczywiście związane ze zmianą dotychczasowych nawyków (np. pielęgnacyjnych lub żywieniowych). Innym razem może to być pierwsza oznaka poważnej choroby. Mowa tutaj m.in. o takich schorzeniach, jak: odra (plamy pojawią się praktycznie na całym ciele), świerzb (charakteryzuje się bardzo silnym świądem), ospa wietrzna (powiązana z gorączką i brakiem apetytu), łuszczyca (mamy styczność z bardzo dużymi zmianami skórnymi i pękaniem skóry), półpasiec (czerwone plamy łączą się z bolesnymi pęcherzami), rumień zakaźny, celiakia (nietolerancja glutenu) czy też AZS (występowanie uciążliwego świądu). Już samo to, że zaobserwujemy u siebie czerwone plamy na ciele może wzbudzić nasze podejrzenia, dlatego jeśli nie za bardzo się na tym znamy, czym prędzej skonsultujmy się ze specjalistą i dajmy mu działać.
Czerwone plamy na ciele – krótkie podsumowanie
To odpowiednia pora na krótkie podsumowanie artykułu o czerwonych plamach na ciele. Takie plamy mogą się u nas pojawić praktycznie w każdym wieku i czasami nie oznaczają nic poważnego (problem estetyczny), a innym razem są powodem do sporych zmartwień.
Czerwonym plamom na ciele w zdecydowanej większości przypadków towarzyszą świąd, uczucie dyskomfortu i pieczenie. Mogą mieć związek m.in. z nieprawidłową pielęgnacją skóry, ale też wystąpieniem reakcji alergicznej i infekcji. Nie bagatelizujmy tego i umówmy się na wizytę u dermatologa lub alergologa.
Aktualnie czerwone plamy na ciele możemy podzielić na następujące rodzaje: wybroczyny, „pajączki”, naczyniaki, rumienie oraz plamy złogowe i barwnikowe. Ponadto mamy styczność z plamami nieswędzącymi (zwykle groźniejszymi) i swędzącymi. Plamy nieswędzące często są powiązane z tzw. skórą naczynkową (wrażliwą), która jest podatna na oddziaływanie czynników zewnętrznych, stres i źle dobrane kosmetyki. Przykładem nieswędzącej czerwonej plamy na ciele może być tzw. rumień dłoniowy (zbyt duże stężenie estrogenów – objaw łuszczycy, schorzenia wątroby lub reumatoidalnego zapalenia stawów). Innym typem nieswędzących zmian są plamy po alkoholu (podwyższone ciśnienie). Swędzące czerwone plamy na ciele to zazwyczaj oznaka reakcji alergicznej lub niepoprawnie dobranego kosmetyku.
Alergię możemy podzielić na cztery podstawowe rodzaje: kontaktową (kontakt z nieodpowiednim kosmetykiem), iniekcyjną (zastosowanie niewłaściwego leku), pokarmową (pokarm, na który jesteśmy uczuleni, np. mleko i orzechy) oraz wziewną (oddziaływanie pyłków). Alergia jest niebezpieczna dla naszego zdrowia, gdyż często łączy się z trudnościami z oddychaniem lub obrzękiem gardła. Plamy na ciele są też powiązane z niepoprawnie wykonywaną depilacją. Rozwiązaniem w tym przypadku jest nawilżenie skóry, stosowanie peelingu i używanie nowych maszynek do golenia. Godne uwagi jest to, że czerwone plamy na ciele mogą być pierwszą oznaką poważnego schorzenia, a konkretniej: odry, łuszczycy, AZS, świerzbu, ospy wietrznej, rumienia zakaźnego, celiakii czy też półpaśca.