Statystycznie możesz złapać infekcję dróg oddechowych nawet kilka razy w roku. Największe ryzyko przypada na sezon chorobowy, który trwa od października do marca – w tym okresie aktywność bakterii i wirusów jest najwyższa. Jakie działania możesz podjąć, żeby uniknąć zakażenia?
Spis treści
Ubieraj się adekwatnie do pogody
Wychłodzenie to jeden z czynników, który osłabia odporność organizmu. Tym samym rośnie ryzyko rozwoju infekcji po kontakcie z patogenami. Dlatego regularnie śledź prognozę pogody i dobieraj do niej swój ubiór. W deszczowe lub mroźne dni zadbaj o komfort i ciepło – możesz dzięki temu uniknąć choroby.
Myj ręce często i dokładnie
Woda z mydłem pozwala całkowicie pozbyć się drobnoustrojów ze skóry. Warunkiem jest odpowiedni czas mycia dłoni – najlepsze efekty uzyskasz, jeśli będziesz to robić przez ok. 30 sekund. Pamiętaj o higienie rąk zwłaszcza po kontakcie z powierzchniami publicznymi oraz przed posiłkami. Postaraj się też nie dotykać brudnymi dłońmi okolicy oczu, nosa czy ust.
Zachowaj ostrożność w zatłoczonych miejscach
Zimą więcej czasu spędzamy w zamkniętych przestrzeniach. Wiele drobnoustrojów przenosi się drogą kropelkową, więc im większy tłok, tym łatwiej im to przychodzi. Jeśli więc planujesz wybrać się w miejsce, gdzie będzie dużo ludzi, dla własnego bezpieczeństwa rozważ założenie maseczki ochronnej. Unikaj też kontaktu z osobami, które mają widoczne objawy infekcji[1].
Dbaj o jakość powietrza w pomieszczeniach
Suche powietrze nie wpływa dobrze na śluzówkę dróg oddechowych, która do prawidłowego działania potrzebuje odpowiedniej wilgotności. Jeśli jest ona wysuszona, osłabia się bariera chroniąca organizm przed wnikaniem drobnoustrojów. Dlatego zaopatrz się w nawilżacz powietrza, który utrzyma jego wilgotność na poziomie 40-60%. Warto też często wietrzyć pomieszczenia, nawet zimą, żeby pozbyć się z nich nagromadzonych drobnoustrojów.
Pamiętaj o szczepieniach ochronnych
Szczepienia to najlepsza metoda profilaktyki, jaką obecnie dysponujemy. Nie dają 100% gwarancji, że nie zachorujesz, ale znacznie zmniejszają prawdopodobieństwo zakażenia, łagodzą przebieg choroby oraz obniżają ryzyko późniejszych powikłań. Warto więc regularnie szczepić się przeciwko grypie, a także przyjmować dodatkowe preparaty zalecane w Twojej grupie wiekowej.
Co robić, jeśli jednak dopadnie Cię kaszel?
W przebiegu infekcji dróg oddechowych kaszel zwykle jest na początku suchy, a po kilku dniach przechodzi w mokry. Dlatego w pierwszej kolejności stosuje się leki przeciwkaszlowe, zawierające np. butamirat czy kodeinę. To preparaty, które hamują aktywność ośrodka kaszlu w mózgu, przez co nie jest on pobudzany przez bodźce docierające z dróg oddechowych. Kiedy poczujesz, że w oskrzelach pojawił się nadmiar wydzieliny, odstaw leki hamujące kaszel, a zamiast tego zastosuj środki wykrztuśne.
Preparat na kaszel mokry zawiera np. ambroksol o działaniu rozrzedzającym śluz w drogach oddechowych. Nasila on produkcję wodnistego płynu, który miesza się z flegmą zalegającą w oskrzelach. Ponadto ambroksol wzmacnia ruchy rzęsek obecnych na błonie śluzowej dróg oddechowych, dzięki czemu bardziej efektywnie wymiatają one wydzielinę w kierunku jamy ustnej. W ten sposób substancja ta może ułatwić jej odkrztuszenie[2].
Kaszel w przebiegu infekcji utrzymuje się zwykle kilka dni. W większości przypadków do jego wyleczenia wystarczą preparaty dostępne bez recepty. Jeśli jednak objawy choroby nie ustąpią w ciągu tygodnia, udaj się do lekarza, który Cię osłucha i zaleci odpowiednie leczenie.
[1] Kałucka, S. (2020). Grypa – etiologia, epidemiologia, prewencja i leczenie w 2020 roku. Geriatria, (14): 107-117.
[2] Jędrzejek, M., Pokorna-Kałwak, D., & Mastalerz-Migas, A. (2020). Praktyczne zastosowanie leków mukoaktywnych. Lekarz POZ, 1: 14-19.