Rak wątroby rzadko występuje u młodych osób i znacznie częściej diagnozuje się go u mężczyzn. Wcześnie wykryty może być w pełni uleczalny. Rak pierwotny, czyli wątrobowokomórkowy, to piąty najczęściej występujący nowotwór złośliwy i trzeci pod względem przyczyn śmierci.

Skąd bierze się rak wątroby?

Rak pierwotny rozwija się z tkanek znajdujących się wewnątrz wątroby i najczęściej wynika z marskości wątroby. Nowotwory wtórne wątroby to przerzuty z innych narządów, zazwyczaj z okrężnicy, trzustki, żołądka, skóry, piersi, płuc. Ze względu na swoje silne ukrwienie, wątroba jest szczególnie podatna na przerzuty, które mogą się pojawić nawet kilka lat po wyleczeniu pierwotnego raka, dlatego konieczne są regularne badania kontrolne, pozwalające w porę wykryć rozwijającego się guza.

Czynniki ryzyka to:

– zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B lub C

– niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby

– cukrzyca oraz inne choroby metaboliczne

– palenie tytoniu

– nadużywanie alkoholu

– przyjmowanie rakotwórczych środków chemicznych (m.in. androgenowe anaboliki, doustna antykoncepcja)

Pierwotny rak wątroby występuje aż trzykrotnie częściej u mężczyzn. Częściej jednak nowotwór wątroby ma charakter wtórny.

Jakie są objawy raka wątroby? Czy da się go wyleczyć?

Nowotwór wątroby przez długi czas nie daje czytelnych objawów i łatwo go zignorować. Po pewnym czasie mogą się pojawić takie dolegliwości jak żółtaczka, nudności, wymioty, zmęczenie, duży spadek wagi, ból w prawym podżebrzu, obrzęki nóg, wodobrzusze, brak apetytu, problemy z wypróżnianiem. Raka wątroby bardzo często wykrywa się przez przypadek, podczas leczenia innych schorzeń, a po rozpoznaniu choroba na ogół szybko się rozwija, dając przerzuty do kości, płuc, mózgu i węzłów chłonnych po prawej stronie ciała.

Jedyną skuteczną metodą wyleczenia raka wątroby jest usunięcie części wątroby oraz przeszczep tego narządu. Najlepsze rokowania występują u pacjentów, u których guz ma średnicę maksymalnie 2 cm. W ciężkich stanach pozostaje leczenie paliatywne, hamujące dalszy rozwój choroby.

U osób ze stwierdzoną marskością wątroby zaleca się badania przesiewowe powtarzane co pół roku. W ramach diagnostyki wykonuje się usg jamy brzusznej, rezonans albo tomografię, badanie poziomu markera nowotworowego AFP, biopsję wątroby. Z wynikami na konsultację z onkologiem można się zgłosić do lecznicy Onkolmed.

Źródło:

https://www.zwrotnikraka.pl/rak-watroby-watrobowokomorkowy-przyczyny-diagnostyka-leczenie/

https://www.mp.pl/pacjent/onkologia/chorobynowotworowe/162524,rak-watroby-nowotwory-zlosliwe-watroby-rodzaje-objawy-leczenie-i-rokowanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj