Mąki bezglutenowe są obecne w kuchni niemal każdej osoby chorej na celiakię i zmagającej się z alergią na gluten. Można kupić je praktycznie w każdym sklepie ze zdrową żywnością. Bezglutenowe mąki stanowią bazę lub dodatek dań wytrawnych, jak i słodkich. Jednak ze względu na szeroki wybór rodzajów, wielu chorych ma problem z wyborem odpowiedniej dla siebie mąki. Jakie rodzaje mąki bezglutenowej można kupić na rynku? Do czego w ogóle warto używać tego produktu spożywczego?
Spis treści
Mąki bezglutenowe – najpopularniejsze rodzaje
Mąka bezglutenowa to dobra alternatywa dla tradycyjnej mąki wytwarzanej z pszenicy. Warto wiedzieć, że dania przygotowywane z mąk bez glutenu w składzie są delikatniejsze i bardziej kruche, gdyż to właśnie białko występujące w pszenicy i jej odmianach nadaje mące dużą elastyczność oraz lepkość. Osoby z dolegliwościami jelitowymi będące na diecie eliminacyjnej mogą wybierać spośród wielu rodzajów mąk bez glutenu. Do najpopularniejszych typów zaliczana jest: mąka jaglana, mąka ryżowa, mąka gryczana, mąka migdałowa, mąka owsiana i mąka amarantusowa. Na sklepowych półkach dostępna jest też nieco mniej popularna mąka z tapioki i mąka z ciecierzycy. Należy wspomnieć, że mąka bezglutenowa powinna mieć na opakowaniu oznaczenie w postaci przekreślonego kłosa, które zostało stworzone przez Europejskie Zrzeszenie Stowarzyszeń Osób z Celiakią.
Jaka bezglutenowa mąka jest najzdrowsza?
Najzdrowsze są mąki naturalnie bezglutenowe, gdyż zawierają różne witaminy, minerały, błonnik usprawniający trawienie oraz mają niski indeks glikemiczny. Tak więc, która mąka bezglutenowa jest najzdrowsza? Wyjątkowo odżywcza jest mąka jaglana, która zawiera witaminy z grupy B oraz szereg cennych pierwiastków, takich jak np.: wapń, potas, magnez, żelazo, fosfor. Wysoko ceniona przez dietetyków klinicznych jest również bezglutenowa mąka owsiana. Produkt ten ułatwia redukcję poziomu insuliny we krwi i obniża poziom cholesterolu LDL. Mąka owsiana wpływa też pozytywnie na perystaltykę jelit. Warto wspomnieć jeszcze o mące kukurydzianej, która zawiera sporo skrobi, błonnika i folianów. Jest też źródłem pierwiastków takich jak potas, magnez, oraz witaminy A, E i witamin z grupy B. Mąka amarantusowa zawiera lizynę, fitosterole, skwalen, błonnik, wapń, żelazo, magnez. Bezpieczną bezglutenową mąkę można znaleźć tutaj: https://organic24.pl/category/zdrowa-zywnosc-maka-bezglutenowa
Mąka bezglutenowa – do czego się sprawdzi?
Mąka bezglutenowa ryżowa połączona z mąką ziemniaczaną lub gryczaną znakomicie sprawdza się do naleśników oraz innych słodkich dań, takich jak racuchy, czy ucierane ciasta. Warto użyć mąki ryżowej z dodatkiem mąki ziemniaczanej do zagęszczenia sosu. Do zagęszczenia zupy wystarczy sama mąka ziemniaczana lub mąka z tapioki (pozyskiwana z bulw manioku). Jest lekka, aksamitna, ma neutralny smak i szerokie zastosowanie w kuchni. Z kolei mąka kukurydziana jest idealna do dań kuchni meksykańskiej, równie dobrze może stanowić dodatek przy wyrabianiu pieczywa. Mąka amarantusowa ma lekko orzechowy smak, warto dodawać ją do ciast, makaronów oraz jako dodatek do chleba. Po mąkę migdałową warto sięgać podczas wypieku toru, pizzy lub gofrów. Natomiast mąka gryczana jest zbyt ciężka do ciast, ale za to dobrze sprawdzi się do lepienia pierogów, wypieku chleba oraz bułek. Oczywiście w artykule przedstawiona została tylko część z wielu rodzajów mąk bezglutenowych, jakie można kupić w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych.