kaszka na twarzy

Kaszka na twarzy nie prezentuje się zbyt estetycznie i wzbudza u nas ogromny dyskomfort. Wpływa to na nasze obniżone samopoczucie, mniejszą pewność siebie i niską samoocenę. Miejmy na uwadze to, że kaszka na twarzy może mieć bardzo zróżnicowane podłoże, dlatego nie powinniśmy bagatelizować problemu i jak najszybciej udać się na konsultację ze specjalistą. Czasami jest to spowodowane nieprawidłową pielęgnacją skóry, a innym razem stosowaniem niewłaściwych kosmetyków. Źródłem problemów jest też reakcja alergiczna. Dowiedzmy się najpierw, z czym konkretnie jest powiązana kaszka na twarzy, a dopiero potem szukajmy wyjścia z „opresji”. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym możemy pozbyć się uciążliwych zmian na naszej skórze.

Kaszka na twarzy – co wpływa na jej powstanie?

Kaszka na twarzy jest ściśle powiązana z zaskórnikami, z którymi stykamy się przede wszystkim w przypadku cery tłustej lub mieszanej (na której często pojawiają się wypryski i grudki). Zaskórniki doprowadzają do zwiększonej produkcji łoju oraz zwiększonego rogowacenia, co z kolei przekłada się na powstanie wspomnianej wyżej kaszki na twarzy. To środowisko, w którym na szeroką skalę rozwijają się szkodliwe bakterie, więc warto temu skutecznie przeciwdziałać. Zaskórniki możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje, a mianowicie na wersję otwartą (grudki są wypełnione płynem i często towarzyszą im groźne stany zapalne, najczęściej występują na czole) oraz zamkniętą (pojawiają się na nosie i nie oznaczają stanu zapalnego).

Drugim powodem jest reakcja alergiczna, np. na jakiś pokarm, który niedawno wdrożyliśmy do swojego planu żywieniowego. W związku z tym porozmawiajmy na ten temat z doświadczonym dietetykiem lub po prostu udajmy się do alergologa (ewentualnie dermatologa). Dochodzi do tego uczulenie na składniki zawarte w regularnie stosowanych kosmetykach do pielęgnacji twarzy. Dokładnie wczytujmy się w ich skład, aby mieć stuprocentową pewność tego, że nie będziemy sobie szkodzić. Niekiedy problemem okażą się też niewłaściwie dobrane leki. W tym przypadku nie obejdzie się jednak bez specjalistycznej konsultacji.

Kaszka na twarzy a nieprawidłowe stosowanie kosmetyków – jak do tego podejść?

Bardzo często zdarza się tak, że w sklepach i drogeriach kupujemy pierwsze z brzegu kosmetyki. Nie sprawdzamy ich składu i zależy nam jedynie na tym, aby były tanie. To spory błąd, ponieważ w ten sposób doprowadzamy do pojawienia się kaszki na twarzy. W regularnie stosowanych kosmetykach mogą się znajdować substancje uczulające, które wpłyną na występowanie zmian skórnych. Dowiedzmy się, czy nasza skóra toleruje wszystkie zawarte w preparatach substancje, a jeśli jesteśmy na jakąś uczuleni, powinniśmy taki kosmetyk jak najszybciej odstawić i wybrać inny. Do najbardziej uczulających składników w kosmetykach możemy zaliczyć m.in.:

  • konserwanty – chodzi m.in. o formaldehyd, dlatego też jeśli mamy taką możliwość decydujmy się na sięganie po kosmetyki bez dodatku konserwantów. Co prawda konserwanty mają wpływ na wydłużenie stabilności produktu, ale zastanówmy się nad tym, czy jest to dla nas korzystna propozycja,
  • barwniki – znajdziemy je przede wszystkim w produktach do makijażu, więc w pierwszej kolejności wybierajmy te bez barwników,
  • substancje zapachowe – wysokiej klasy kosmetyk nie musi ładnie pachnieć, najważniejsze jest to, aby był skuteczny w działaniu (zgodnie z jego przeznaczeniem). Postarajmy się unikać kosmetyków z dużą ilością olejków eterycznych,
  • nadmiar wyciągów roślinnych – nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nadmiar wyciągów roślinnych w kosmetykach może być dla nas szkodliwy. Uczulającą rośliną jest m.in. rumianek, więc nie stosujmy go w zbyt dużych ilościach, a wyjdzie nam to na dobre.

Jak widać warto podejść do sprawy na poważnie, a zadbamy o własne zdrowie. Skonsultujmy stosowanie poszczególnych kosmetyków ze specjalistami z branży medycznej lub wykwalifikowanymi kosmetyczkami. Dzięki temu pozbędziemy się wszelkich wątpliwości i unikniemy kaszki na twarzy.

Po jakich produktach spożywczych może się u nas pojawić kaszka na twarzy?

Trudno jednoznacznie stwierdzić to, po jakich konkretnie produktach spożywczych może się u nas pojawić kaszka na twarzy. Zależy to od indywidualnego przypadku, ale specjaliści zalecają rozsądne spożywanie produktów mlecznych (np. krowiego mleka). Ponadto powinniśmy uważać na czekoladę, cytrusy, kakao, orzechy ziemne, dania z proszku, produkty przetworzone, ostre przyprawy i fast-foody.

Najlepiej umówić się na szybką wizytę u sprawdzonego dietetyka, poinformować go o swoich problemach i wspólnymi siłami ułożyć właściwy plan dietetyczny. Profesjonaliście nie zajmie to dużo czasu, a my będziemy mieli pewność tego, że nie znajdziemy w swojej diecie produktów mogących wywołać nieestetyczną kaszkę na twarzy.

Jak skutecznie pozbyć się kaszki na twarzy? Sprawdzone sposoby

Pozostało zastanowić się nad tym, w jaki sposób pozbyć się omawianej kaszki na twarzy. W wielu przypadkach nie obejdzie się bez konsultacji ze specjalistą. Udajmy się m.in. do alergologa i dowiedzmy się nieco więcej na temat kaszki na twarzy, tak abyśmy w przyszłości nie popełniali żadnych rażących błędów. Pozostałe sposoby to:

  • całkowite wykluczenie składników uczulających – musimy się najpierw dowiedzieć na co konkretnie jesteśmy uczuleni. Może to być jakiś pokarm lub składnik zawarty w kosmetyku. Najprościej dojdziemy do tego drogą eliminacji oraz poprzez wykonanie testów alergicznych,
  • właściwa pielęgnacja skóry twarzy – decydujmy się na stosowanie kosmetyków o naturalnym i sprawdzonym składzie, w których nie będzie konserwantów, barwników i substancji zapachowych,
  • dokładne oczyszczanie skóry z makijażu,
  • regularne stosowanie olejku z drzewa herbacianego (jeśli możemy sobie na to pozwolić, olejek nie jest wskazany np. w przypadku kobiet w ciąży i karmiących piersią), kwasu salicylowego i kwasów AHA,
  • przejście na prawidłową dietę – wyeliminujmy z niej fast-foody i ostre przyprawy, a do tego unikajmy nadmiaru produktów mlecznych.

Dostosowanie się do powyższych zasad sprawi, że problem kaszki na twarzy w szybkim tempie odejdzie w zapomnienie. Największy błąd to zlekceważenie problemu, ponieważ może to skutkować jeszcze poważniejszymi zmianami na skórze.

Kaszka na twarzy – krótkie podsumowanie

Kaszka na twarzy to nieestetycznie wyglądające zmiany skórne, które mogą mieć bardzo zróżnicowane podłoże. Kaszka na twarzy pojawia się zarówno u młodych, jak i dużo starszych osób.

Na powstanie wspomnianej kaszki największy wpływ mają zaskórniki (otwarte i zamknięte), reakcje alergiczne, niewłaściwie dobrane kosmetyki do pielęgnacji twarzy oraz nieodpowiednie leki i dieta. Skonsultujmy to z przedstawicielami z branży medycznej lub kosmetycznej i zmieńmy swoje dotychczasowe przyzwyczajenia.

Bardzo często zdarza się tak, że kaszka na twarzy jest silnie powiązana ze składnikami uczulającymi, które możemy znaleźć w naszych ulubionych kosmetykach. Dokładnie wczytujmy się w skład takich preparatów i wybierajmy te, które nie posiadają w sobie nadmiaru wyciągów roślinnych (np. rumianku), konserwantów (np. formaldehydu), substancji zapachowych i barwników. Problemem okażą się też niektóre produkty spożywcze, a mianowicie nadmiar produktów mlecznych (np. krowiego mleka), orzechy ziemne, czekolada, cytrusy, kakao, ostre przyprawy, produkty przetworzone, dania w proszku i fast-foody.

Jeśli chcemy wiedzieć jak wyeliminować kaszkę na twarzy powinniśmy skonsultować się z doświadczonymi fachowcami. Skutecznymi metodami będą z pewnością: dokładne oczyszczanie skóry z makijażu, zmiana planu żywieniowego, stosowanie olejku z drzewa herbacianego (nie jest wskazany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią), właściwa pielęgnacja skóry twarzy, wyeliminowanie składników uczulających i sięganie po kwas salicylowy oraz kwasy AHA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj